25 Mayıs 2014 – Giovanni Terracciano

25 Mayıs 2014 - Giovanni Terracciano ile İtalyan Yemekleri 

Saat: 13:30

Yer: Barbaros Bağ Evi Restoranı

Kişi başı 145TL 

Rezervasyon: info@barbarosbagevi.com

Mövenpick Hotel İstanbul’un Baş Aşçısı (Executive Chef) Giovanni Terracciano, İstanbul’da çok ses getiren Giovanni ve Arkadaşları organizasyonumuzdan sonra şimdi de 5 tabaktan oluşan keyifli bir İtalyan menüsü ile Barbaros Bağ Evi’nde sizlerle buluşuyor.

 

Antipasti / Başlangıçlar

Burrata cheese with asparagus, semi-dried tomatoes and balsamic reduction

“Burrata” peynirli kuşkonmaz, kurutulmuş domates ve balzamik glaze ile

*        *        *        *        *

Cold tomatoes soup with scamorza cheese and eggplant filled tortellini

Soğuk domates çorbası, “scamorza” peyniri ve patlıcanlı tortellini ile

*        *        *        *        *

Assorted mushrooms risotto with black truffle

Karışık mantarlı risotto, siyah trüf ile

 

Main Course / Ana Yemek

Mixed grill meat with polenta, seasonal vegetable and green pepper sauce

Karışık ızgara et, polenta, mevsim sebzeleri ve yeşil biber sosu ile

 

Sweet / Tatlı

Chocolate mousse

with Barbare wine poached cherry  and Mövenpick raspberry & strawberry sorbet 

Çikolatalı mus

Barbare şarabı ile lezzetlendirilmiş poşe vişne ve Mövenpick frambuaz & çilekli sorbe ile

 

Petit four

 

Giovanni Terracciano kimdir?

1973, İtalya Napoli doğumlu Giovanni Terracciano, İtalya’nın en saygın turizm enstitülerinden biri olan  Luigi de`Medici di Ottaviano’dan Otel İşletmeciliği bölümünden mezun olduktan sonra çalışma hayatına 1990 yılında Toscana’da bulunan Hotel Lido’da komi olarak başladı. İtalya’da çeşitli otellerde deneyim edindikten sonra Bolzano’daki Michelin yıldızlı Pichler Restaurant’ta Pastane Bölüm Şefi olarak çalıştı. Ardından aynı görevde Roma’da yine Michelin yıldızlı II Convivio Restaurant’ta çalışan Terracciano, Mutfak Şefi olarak Endonezya’daki Hyatt Regency Surabaya Hotel’in İtalyan restoranı Primavera’ya atandı. Böylece Giovanni Terracciano’ya, İtalyan mutfağını tüm dünyaya tanıtma fırsatı bulacağı ve hazırladığı eşsiz lezzetlerle ileride pek çok ödül kazandıracağı otellerin kapısı aralanmış oldu.

1997 yılında aynı zincirin Umman’da bulunan Grand Hyatt Muscat otelindeki Tuscany isimli İtalyan restoranının açılışını gerçekleştiren Terracciano, 1999’da Japonya, Osaka’daki Hyatt Regency Osaka’nın Basilico restoranında görev almaya başladı. 2 sene sonra, onu ilk olarak İstanbul’la tanıştıracak olan restorana, Grand Hyatt Istanbul Spasso’ya atandı.

2003-2006 yıllları arasında Çin Şangay’da bulunan the Portman Ritz Carlton Shangai otelinin, Zagat Survey tarafından “En İyi İtalyan Restoranı” ödülünü kazandırdığı Palladio restoranında ve 2008’e kadar “Yılın Restoranı” ve “En İyi Servis” ödüllerine layık görülen Pekin’deki The Ritz Carlton otelinin Cepe restoranında çalıştıktan sonra yönünü yeniden Türkiye’ye çevirerek Hotel Les Ottomans 29, Hotel Palazzo Donizetti ve son olarak  Istanbul Edition ve Cipriani Restaurant’ta Başaşçı olarak görev aldı.

Morgan Freeman, Meg Ryan, Arnold Schwarzenegger, Sir Elton John, Tibet Prensesi Yabshi Pan Rinzinwangmo, Ferzan Özpetek, Jackien Chan, Kevin Costner, Al Bano ve George Bush gibi dünyaca ünlü simalara da menülerini sunma fırsatı bulan Terracciano, benzersiz lezzetlerini Mövenpick Hotel Istanbul’da misafirleriyle buluşturuyor.